Yazarlar hayallerini Seferihisar’da kuracak – Hürriyet Kültür Sanat

Yazarlar hayallerini Seferihisar’da kuracak – Hürriyet Kültür Sanat.

Tarihte ‘sanatçılar kenti’ olarak bilinen Teos antik kenti sınırları içinde kurulacak olan ‘Uluslararası Yaratıcı Yazarlık Merkezi’ dizi, roman, kitap veya reklam yazarlarını yetiştiren ilk ve tek uluslarararası eğitim merkezi olacak. Bu projeyle, tüm dünyada 2 milyar dolarlık bir pazara sahip olan ve hayal endüstrisi diye tanımlanan metin ve senaryo yazarlığı konusunda bir merkez yaratılması amaçlandı. Dünyanın tanınmış yazarları ve profesörlerin eğitim hizmeti vereceği merkezde ayrıca, ünlü yazarların kitaplarını yazabileceği ‘Yazar Evi’ de hizmete açılacak.
Nisanda imzalanıyor
Seferihisar’ın Akkum plajında kurulacak olan ‘Uluslararası Yaratıcı Yazarlık Merkezi’nin anlaşması önümüzdeki ay bir törenle imzalanacak. Oxford, Ferris State ve Ondokuz Mayıs Üniversitelerinin ortak projesine Seferihisar Belediyesi tam destek vererek, Akkum Plajı’ndaki 8 bin metrekarelik araziyi tahsis etti. Belediye Başkanı Tunç Soyer, projenin fikir babasının Ondokuz Mayıs Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bölüm Başkanı Yavuz Demir olduğunu belirterek, projenin kendisini de heyecanlandırdığını ve tam destek verdiklerini söyledi.
Geçmişe uygun taçlanma
‘Uluslararası Yaratıcı Yazarlık Merkezi’nde, ‘hayal sektörü’ ve ‘üniversite’ işbirliğini akademik ve uluslararası bağlamda ele alarak, konferans, workshop, seminer ve yaz okulları yanında lisansüstü ve doktora eğitimi verilecek. Hürriyet’e bilgi veren Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, dünyada da bir ilk olan bu projenin Seferihisar’da olmasının önemi bulunduğunu, bu projenin Türkiye’yi ve Seferihisar’ı edebiyatta bir çekim merkezi haline getireceğini kaydetti. Tarihte ilk kez ‘Aktörler Birliği’ yani sanatçılar sendikasının bu alanda kurulduğunu kaydeden Soyer, “Bu proje Seferihisar için yapay bir kimlik değil, geçmişine uygun bir taçlanma olacaktır. Yaratıcılığı geliştirme yöntemleri ve yazarlık eğitimlerinin verileceği merkeze dünyanın her yerinden yazarların gelmesini bekliyoruz” dedi.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın